Recent Posts

Kladivo na vlastní představy a hup zpátky do normálna


Říká se, že v momentě, kdy se Váš deník odmlčí, tak se dějí životní změny…
Psala jsem denně – teď má prupiska  již několik měsíců mlčí. Najednou není chuť život zaznamenávat, protože převládá obrovská touha ho žít.

Moje prsty se pohybují po klávesnici. Nejistě. Pomalu. Je to, jako když pianista po několikaměsíční odmlce přistoupí ke křídlu, na kterém je přehoz. Pomalu jej ohrne, usedne na otáčecí židli. Rituálně nadzvedne desku. Něžně položí prsty na bílé klávesy a pak pomalu zmáčkne C, aby se ujistil, že zní stále stejně. Cítím se stejně.  I já právě zjišťuji, co moje myšlenky dokážou, když se dotknou nootebokových tlačítek.

A o čem budu psát? O tom, co žiju? O tom, co něžiju? O tom, co co bych chtěla žít???
V životě se říká: nelpi na tom, pusť to! Ale řeknu vám, je snazší pustit poslední značku iPhonu do propasti, než se vzdát vlastních představ o tom, jak chcete žít. Mít plány je fajn, mít přeplánováno je únavné. Je to však také forma bezpečí. Když nevíme, co bude, jak to bude – musíme se otevřít nejistotě.

Je potřeba se naučit vyčkávat. A vzhledem k tomu, jak nás v dnešní době prudí delší fronta v Albertu, je kurňa těžké naučit se čekat… Na začátku léta se mé plány do budoucna roztříštili jako křišťálový zámek. Ten zámek byl vznešený, byla jsem v něm v bezpečí. Až dnes pomalu začínám chápat, jak pevné měly západy. Lpěla jsem na těch představách a každý večer jsem je tak silně uzamykala v komnatách, že se mi zkřivily vlastní klíče. A postupně přestávaly pasovat. Já je však stále urputně rvala do těch stejných dírek. Jakoby se ty klíčové dírky proměnily v plastelínu a začaly se samovolně měnit. Nelíbilo se mi to. Někdo mi pěkně zamíchal kartami. Přišla panika. A já si dokolečka četla článek  Moudrá žena důvěřuje a umí čekat. Zas a znovu jsem otvírala knihu Sebelásky. A nedocházelo mi, že pořád opakuju ty stejné vzorce: že se pořád urputně snažím.


Bylo to jako bodlák: čím víc se ho chcete zbavit, tím pevněji se drží vaší mikiny.

Nevím, jestli to bylo napsané ve hvězdách – upřímně jsem momentálně dost ezo-skeptik. Nevím, zda to byl osud nebo náhoda. Každopádně jsem si dnes konečně schopná říct: co kdyby tam prostě nebyl žádný hlubší smysl? Co když se to prostě všechno jen blbě sešlo? Ptáte se na recept na opravdové Já?
Zdravotní problémy zahustěte nedostatkem sebevědomí pramenící z neúspěchu. Dostanete hmotu ve tvaru „jaký to doposud mělo celé smysl“? V kombinaci s 36 stupni a super oteklou pusou po extrakci dvou osmiček získáte táhnoucí se těsto: říká se mu zpomalení. Koukáte na hýbající se stromy: den, dva, tři -  a pod vší tou frustrací Vám dojde, že Vám je vlastně dobře! Co dobře – SKVĚLE! Nikam se nehoníte, nic nedokazujete, máte čistou hlavu. A světe zboř se, hajzle spadni  - najednou o tom nečtete, ale
KONEČNĚ TO ŽIJETE ! ! !

Vzpomínám na prosincový seminář roku 2016. Na kusu papíru mám napsané pocity, jak se chci v roce 2016 cítit:

ZÁŘÍM 

            PŘETÉKÁM ŠTĚSTÍM

JSEM LÁSKA

JSEM INSPIRACE

JSEM SEXY

CÍTÍM SE SVOBODNÁ             JSEM HOJNOST


A tehdy jsem byla i dost hloupá, protože jsem měla EGO-MEGA-GIGA plán, který mi měl tyhle pocity zajistit. Asi se teď nebudete moc divit, když Vám řeknu, že nevyšel  ani jeden jediný. A musím Vám říct na začátku toho pádu nebyl ani jeden z těch pocitů…ale možná je to létem, možná je to přijetím neznáma… Je skoro půlka července já KONEČNĚ začínám být vděčná, že mé plány nevyšly.

Ráno vstávám, koukám do zrcadla a už si nenadávám na tu tvář, co mi kouká do očí. Přijímám se taková, jaká jsem. Nepomohlo mi číst knihy. Pomohli mi lidé kolem. Zámek se rozpadl, uvolnil okovy a tím i mou představu, jak bych měla vypadat. Vstávám a zářím!

Když mi poslední týdny nebylo dobře a mohla jsem jen ležet. Nemohla jsem být akční, v pohybu, někdy si ani číst. Tehdy jsem jen koukala z okna na hýbající se stromy, jen jsem byla. A cítila, jak jako nádrž přetékám štěstím. Bez jakékoliv věci, zkušenosti – jen jsem ležela a nic jsem nemusela!

Často dáváme druhým, abychom zapomněli: jak jsme osamělí, jak se cítíme nemilování; abychom přehlušili, jak velký máme strach…v momentě, kdy je vám zle, nemáte ani sílu milovat okolí za to, že vám věnují tolik lásky. Avšak, když bolest pomine, dostaví se takový příval lásky, že je vám zase dobře, že nevíte, co s ní! Je to tak mohutný příval nostalgie jako první podzimní káva na zahradě, kde sluneční paprsky ještě svítí, ale už letně nepálí. Stáváte se láskou.

Často chceme druhým poradit, vyřešit za ně jejich trápení. A oni přitom tak často potřebují jen vyslechnout! Až když nemáte energii, vzdáte veškeré vaše „vrba-role“. Náhle tam sedíte obnaženě jako strom bez listí a Vaše větvě – to je TO skutečné, co doopravdy naslouchá. Náhle nemáte ambice radit či složit puzzle problémů vašich přátel. Jste inspirací, která přikyvuje, občas něco řekne, nebo jenom tak mlčí. A ví, že to stačí.

Pod tím vším je nepopsatelná svoboda: jen tak být a nevědět, čím jsem. Jen si tak ráno vstát a nevědět, jak ten den bude vypadat. Jen se tak koukat do paprsků slunce a nevědět, jak slunečná bude budoucnost. Když ten čas před přítomností přestává pozbývat jakýchkoliv pravidel, přestáváte na něj věřit… A právě tehdy ucítíte vítr na Vašich tvářích, který Vám do uší šeptá: Teď, teď, teď!

Přála jsem si být finančně „za vodou“ – místo toho jsem se utopila ve svých ambiciózních podnikatelských plánech a šla do restaurace leštit skleničky a roznášet špagety carbonara. Vzpomínám na knihu Jak mi Starbucks zachránil život. S každým dalším uvařeným expressem se vrací pochroumané sebe-vlastnosti jako: vědomí, jistota. Vystřihnout si je z knihy, nalepit si je na čelo – to neudělá stejnou službu jako pocit „že to zvládnete“ – a i když je to „jenom“ obsloužení klienta. Ty pocity jsou jako řeka – přelévají se z jedné oblasti Vašeho života do druhého. Ráno jezdím ulicemi na kole a cítím hojnost kolem sebe. Vidím hojnost v podobě očí, se kterými se střetnu. Slyším hojnost v podobě zvuků, které doléhají k mým uším. Ach a co teprve ta hojnost v podobě chutí:  KOLIK CHUTÍ MÁ LÉTO???? Dokážete to spočítat? Meloun, Aperol Spritz, café freddo, Rosé, zmrzlina…. Usmívám se jako Hojnost a i se tak cítím. A to i přesto, že mám prázdnou ledničku a na účtu míň peněz, „než bych si představovala“.Představy, plány, ambice, vize, smysl byly kladivem, které ubily mé živé a nespoutané Já. Ale jen tak se z placky mohlo zrodit něco opravdového, co na komentář vlastní mysli: „Ježíííš, to je ale divné období,“ dnes odpovídá: „Houbelec! To je normální život!“